Polen 10/4

11 april, 2018

Det kördes kval till Guldhjälmen igår på diverse banor i Polen, bland förarna som körde dessa kval återfanns Dominik Kubera och Daniel Kaczmarek. 3 kval kördes – det ena kördes på Golenicie Stadion i Poznan (där Daniel Kaczmarek fanns med på startlinjen), det andra kördes på Stadion Miejski i Ostrow (inga Pirater med där) och det tredje kördes på Zbigniew Podlecki Stadion i Gdansk (där Dominik Kubera fanns med på startlinjen). Kval som innehöll 16 förare + 2 banreserver och som avgjordes över 20 heat – där de 4 bästa förarna från varje kval gick vidare.
————————————————————————————
I kvalet som kördes på Golenicie Stadion i Poznan så noterades Daniel Kaczmarek för 5 inkörda poäng på sina 5 heat, detta räckte inte till för att ta sig vidare från kvalet – han slutade på 11:e plats och missade därmed final. Kaczmarek som körde i dessa heat med följande resultat:

Heat 4:

Röd, bana 1: Sebastian Niedzwiedz (Zielona Gora)
Blå, bana 2: Kacper Woryna (Rybnik)
Vit, bana 3: Artur Czaja (Rybnik)
Gul, bana 4: Daniel Kaczmarek (Torun)

Heatresultat:

Sebastian Niedzwiedz – 3
Kacper Woryna – 2
Artur Czaja – 1
Daniel Kaczmarek – R, fick ett stopp i slutskedet av heatet

Heat 5:

Röd, bana 1: Daniel Kaczmarek (Torun, 1 heat – R)
Blå, bana 2: Mateusz Borowicz (Poznan, 1 heat – 0 poäng)
Vit, bana 3: Robert Miskowiak (Lodz, 1 heat – 1 poäng)
Gul, bana 4: Marcel Kajzer (Poznan, 1 heat – 3 poäng)

Heatresultat:

Marcel Kajzer – 3 (hans 2:a raka heatseger i tävlingen)
Daniel Kaczmarek – 2
Robert Miskowiak – 1
Mateusz Borowicz – R

Heat 12:

Röd, bana 1: Daniel Kaczmarek (Torun, 2 heat – 2 poäng: R,2)
Blå, bana 2: Janusz Kolodziej (Leszno, 2 heat – 6 poäng: 3,3)
Vit, bana 3: Oskar Polis (Opole, 2 heat – 1 poäng: 1,R)
Gul, bana 4: Norbert Kosciuch (Lodz, 2 heat – 3 poäng: 0,3)

Heatresultat:

Norbert Kosciuch – 3 (hans 2:a raka heatseger i tävlingen)
Janusz Kolodziej – 2
Oskar Polis – 1
Daniel Kaczmarek – 0

Heat 14:

Röd, bana 1: Bartosz Smektala (Leszno, 3 heat – 8 poäng: 2,3,3)
Blå, bana 2: Daniel Kaczmarek (Torun, 3 heat – 2 poäng: R,2,0)
Vit, bana 3: Maksym Drabik (Wroclaw, 3 heat – 8 poäng: 3,2,3)
Gul, bana 4: Daniel Jeleniewski (Lublin, 3 heat – 4 poäng: R,2,2)

Heatresultat:

Maksym Drabik – 3
Bartosz Smektala – 2
Daniel Jeleniewski – 1
Daniel Kaczmarek – 0

Heat 19:

Röd, bana 1: Rafal Karczmarz (Gorzow, 4 heat – 2 poäng: 1,1,0,R)
Blå, bana 2: Wiktor Trofimov Jr (Leszno, 2 heat – 1 poäng: 1,X) (banreserv)
Vit, bana 3: Daniel Kaczmarek (Torun, 4 heat – 2 poäng: R,2,0,0)
Gul, bana 4: Damian Drozdz (Wroclaw, 4 heat, 8 poäng: 2,1,3,2)

Heatresultat:

Daniel Kaczmarek – 3
Damian Drozdz – 2
Rafal Karczmarz – 1
Wiktor Trofimov Jr – X

Kaczmarek som därmed på sina 5 körda heat noterades för: R,2,0,0,3

Resultat Guldhjälmen kval Poznan:

1 Janusz Kolodziej (Leszno) – 14 (3,3,2,3,3)

2 Maksym Drabik (Wroclaw) – 13 (3,2,3,3,2)

3 Norbert Kosciuch (Lodz) – 12 (0,3,3,3,3)

4 Bartosz Smektala (Leszno) – 12 (2,3,3,2,2)
————————————————————————————
5 Kacper Woryna (Rybnik) – 10(+3) (2,2,2,2,2) (3) (reserv i finalen)
————————————————————————————
6 Damian Drozdz (Wroclaw) – 10(+2) (2,1,3,2,2) (2)

7 Marcel Kajzer (Poznan) – 9 (3,3,1,1,1)

8 Sebastian Niedzwiedz (Zielona Gora) – 6 (3,0,R,0,3)

9 Robert Miskowiak (Lodz) – 6 (1,1,1,3,0)

10 Daniel Jeleniewski (Lublin) – 6 (R,2,2,1,1)

11 Daniel Kaczmarek (Torun) – 5 (R,2,0,0,3)

12 Artur Czaja (Rybnik) – 5 (1,1,1,2,0)

13 Sebastian Ulamek (Opole) – 4 (2,R,2,R,N)

14 Rafal Karczmarz (Gorzow) – 3 (1,1,0,R,1)

15 Oskar Polis (Opole) – 2 (1,R,1,N,N)

16 Mateusz Borowicz (Poznan) – 1 (0,R,0,1,N)

17 Wiktor Trofimov Jr (Leszno) – 1 (1,X,X)

18 Michal Lopaczewski (Poznan) – 1 (1,N)

Skiljeheat om plats 5-6:

Kacper Woryna – 3
Damian Drozdz – 2
————————————————————————————
I kvalet som kördes på Zbigniew Podlecki Stadion i Gdansk så noterades Dominik Kubera för 12 inkörda poäng och med det så vann han detta kval och är därmed vidare till finalen (som avgörs nästa torsdag: 19/4 i Pila). Kubera som körde i dessa heat med följande resultat:

Heat 3:

Röd, bana 1: Kacper Gomolski (Zielona Gora)
Blå, bana 2: Dominik Kubera (Leszno)
Vit, bana 3: Dominik Kossakowski (Gdansk)
Gul, bana 4: Dawid Lampart (Lublin)

Heatresultat:

Kacper Gomolski – 3
Dawid Lampart – 2
Dominik Kubera – 1
Dominik Kossakowski – 0

Heat 7:

Röd, bana 1: Dominik Kubera (Leszno, 1 heat – 1 poäng)
Blå, bana 2: Igor Kopec-Sobczynski (Torun, 1 heat – 1 poäng)
Vit, bana 3: Marcin Jedrzejewski (Krakow, 1 heat – 1 poäng)
Gul, bana 4: Oskar Fajfer (Gdansk, 1 heat – 0 poäng)

Heatresultat:

Oskar Fajfer – 3
Dominik Kubera – 2
Igor Kopec-Sobczynski – 1
Marcin Jedrzejewski – 0

Heat 9:

Röd, bana 1: Tomasz Gapinski (Pila, 2 heat – 0 poäng: 0,R)
Blå, bana 2: Wiktor Lampart* (Lublin, 1 heat – 0 poäng) (banreserv)
Vit, bana 3: Michal Szczepaniak (Gdansk, 2 heat – 4 poäng: 3,1)
Gul, bana 4: Dominik Kubera (Leszno, 2 heat – 3 poäng: 1,2)

* Wiktor Lampart ersatte Artur Mroczka (Tarnow) som avbröt tävlingen efter sitt 2:a heat

Heatresultat:

Dominik Kubera – 3
Michal Szczepaniak – 2
Tomasz Gapinski – 1
Wiktor Lampart – X

Heat 14:

Röd, bana 1: Krystian Piesczek (Grudziadz, 3 heat – 6 poäng: 1,2,3)
Blå, bana 2: Pawel Przedpelski (Torun, 3 heat – 7 poäng: 3,3,1)
Vit, bana 3: Miroslaw Jablonski (Gniezno, 3 heat – 4 poäng: 2,1,1)
Gul, bana 4: Dominik Kubera (Leszno, 3 heat – 6 poäng: 1,2,3)

Heatresultat:

Dominik Kubera – 3 (hans 2:a raka heatseger)
Krystian Pieszczek – 2
Miroslaw Jablonski – 1
Pawel Przedpelski – 0

Heat 20:

Röd, bana 1: Szymon Wozniak (Gorzow, 4 heat – 5 poäng: 3,0,1,1)
Blå, bana 2: Jakub Jamrog (Tarnow, 4 heat – 9 poäng: 2,3,3,1)
Vit, bana 3: Dominik Kubera (Leszno, 4 heat – 9 poäng: 1,2,3,3)
Gul, bana 4: Krzysztof Buczkowski (Grudziadz, 4 heat – 9 poäng: 2,2,2,3)

Heatresultat:

Dominik Kubera – 3 (avslutar med 3 raka heatsegrar)
Krzysztof Buczkowski – 2
Szymon Wozniak – 1
Jakub Jamrog – X

Kubera som därmed på sina 5 körda heat noterades för: 1,2,3,3,3

Resultat Guldhjälmen kval Gdansk:

1 Dominik Kubera (Leszno) – 12 (1,2,3,3,3)

2 Dawid Lampart (Lublin) – 12 (2,3,2,3,2)

3 Krzysztof Buczkowski (Grudziadz) – 11(+3) (2,2,2,3,2) (3)

4 Oskar Fajfer (Gdansk) – 11(+2) (0,3,2,3,3) (2)
————————————————————————————
5 Krystian Pieszczek (Grudziadz) – 11(+1) (1,2,3,2,3) (1)

6 Kacper Gomolski (Zielona Gora) – 11(+0) (3,1,3,2,2) (0)

7 Michal Szczepaniak (Gdansk) – 9 (3,1,2,0,3)

8 Jakub Jamrog (Tarnow) – 9 (2,3,3,1,X)

9 Pawel Przedpelski (Torun) – 7 (3,3,1,0,R)

10 Szymon Wozniak (Gorzow) – 6 (3,0,1,1,1)

11 Miroslaw Jablonski (Gniezno) – 6 (2,1,1,1,1)

12 Dominik Kossakowski (Gdansk) – 4 (0,2,0,2,0)

13 Marcin Jedrzejewski (Krakow) – 4 (1,0,0,2,1)

14 Igor Kopec-Sobczynski (Torun) – 3 (1,1,0,1,0)

15 Wiktor Lampart (Lublin) – 2 (0,X,2) (1:a banreserv)

16 Tomasz Gapinski (Pila) – 2 (0,R,1,R,1)

17 Marcin Koscielski (Torun) – 0 (0,0) (2:a banreserv)

18 Artur Mroczka (Tarnow) – 0 (T/T,M,N,N,N)

Skiljeheat om plats 3-6:

Krzysztof Buczkowski – 3
Oskar Fajfer – 2
Krystian Pieszczek – 1
Kacper Gomolski – 0

Close
loading...